Miért Nem Mindegy, Hogy Melyik Fahéjat Használod?

fahéj rudak egy tálban

A fahéj egy olyan fűszer, amit szinte mindenki ismer és már több ezer éve használja az emberiség. Manapság négy különböző típusú fahéjat találsz a boltokban, amik eléggé eltérnek egymástól ízben, kémiai felépítésben és hatásokban is. Mindegyik típus az Ázsiában honos Cinnamorum nemzettség fáinak a belső kérgéből származik és több módon is támogatják az egészségedet.

Fahéj Típusok

A világon sok helyen a Cinnamorum cassia, Kínából származó fajt árulják, ami a kereskedelemben lévő fahéj több mint felét teszi ki. 

Ez a faj erős, fűszeres ízű, ami annak köszönhető, hogy egy keményebb kérgű faj és ezért többet tartalmaz bizonyos kumarin nevű vegyületből. Normál, étkezési mennyiségben a kumarinok miatt egyáltalán nem kell aggódnod, de bizonyos országokban, mint például Németország, be van tiltva a Cinnamorum cassia a kumarin tartalma miatt, mert ez nagy mennyiségben viszont károsítja a májat. 

Úgyhogy ha nagyobb mennyiségben szeretnéd használni a fahéjat a gyógyhatásai miatt, akkor érdemes másik fajt választanod.

Tehát, ha csak az íze miatt néha-néha eszel egy kis fahéjat, akkor semmi gond nincs a Cinnamorum cassia-val. Ha viszont megelőzésre, vagy terápiásan szeretnél fahéjat használni napi 1-2g mennyiségben, akkor válassz egy másik, biztonságosabb fajt, mint például a Cinnamorum verum.

Egyébként az összes boltokban kapható fahéj fajt vizsgálták már klinikailag, főleg a vércukor szabályozó hatásuk miatt. És az összes faj közül a „valódi” fahéj (Cinnamorum verum) bizonyult a legígéretesebbnek, bár mindegyik fahéj mutatott gyógyhatást.  Ennek a fajnak puha a kérge, ezért az íze is kellemesebb és összetettebb (szinte édes) mint C. cassia-nak.

Hogyan Segít a Fahéj

Tradícionálisan a fahéjat (Cinnamorum spp.) emésztőrendszeri és légzőrendszeri problémákra használták. Manapság pedig egyre többen használják gyulladások ellen és a vércukorszint helyreállítására. 

Ha megelőzésre, vagy terápiásan szeretnél fahéjat használni, akkor érdemes valamilyen ételben 1-2 grammot bevinned naponta, mert ez az a mennyiség, ami már érzékelhető hatással lesz az egészségedre. Mondjuk egy fél teáskanállal szórj a reggeli zabkásádra, joghurtodra, vagy esetleg a szendvicsedbe.

A fahéj alapvetően egy melegítő, stimuláló energetikájú gyógynövény, tehát serkenti a vérkeringést az egész testben. Gázhajtóként segíti az emésztést és enyhíti a bélgörcsöket. Ahogy korábban is olvastad képes kiegyensúlyozni a vércukor szintet és csökkenti a vér koleszterin szintjét is. 

Ezek mellett még antioxidáns is és az illó olajainak köszönhetően antimikrobiális, antivirális és antifungális hatásai is vannak, amikkel sokat tud segíteni fertőzések esetében.

Több füvész szerint a fahéj pozitív hatással van a kognitív funkciókra és a memóriára is és gyulladás moduláló hatása is van.

Sőt a fahéjat, más fűszerekkel kombinálva „dugulások” és köhögés ellen is használjuk. Keverj össze fahájat, cardamom-t és szegfűszeget 1:1:1 arányban és készítsd el hosszú főzetként. Ez a formula segíteni fog felszakítani az eldugult szinuszokat (pl. bedugult orr) és felszakítani a száraz köhögéseket.

Receptek

Készíthetsz belőle olyan készítményeket, amik kifejezetten a vércukorszint egyensúly visszaállításában segítenek, mint például ez a vércukor egyensúly ecet.

De készíthetsz a fahéjjal emésztő rendszert támogató készítményeket is, mint ez:

Melegítő Emésztés Keverék

Ez az édes és egyben melegítő keverék tökéletes olyankor, amikor fel vagy puffadva, vagy éppen szorulásod van. Sőt segít visszaállítani az emésztőrendszered egészségét egy betegség, vagy antibiotikum kúra után.

Hozzávalók:

  • 16 rész őrölt fahéj (Cinnamomum verum)
  • 4 rész őrölt kurkukma (Curcuma longa)
  • 2 rész őrölt gyömbér (Zingiber officinale)
  • 2 rész őrölt kardamom mag (Elettaria cardamomum)
  • 2 rész édeskömény mag (Foeniculum vulgare)
  • 1 rész frissen őrölt feketebors (Piper nigrum)

Hogyan készítsd:

Résznek használhatsz evőkanalat, teáskanalat, vagy akár csészét is, attól függ mennyi keveréket akarsz készíteni. A hozzávalókat keverd össze egy kis tálban és utána tedd el egy jól zárható tárolóba. Tárold hűvös, sötét helyen. Amikor szükséged van rá, csak szórj belőle mondjuk a reggeli zabkásádra, joghurtodra, vagy más ételre.

Fahéjból egyébként rengeteg brutál hatásos készítményt tudsz csinálni.

Gyógynövény teát… tinktúrát… és akár étkezési olajokat is.

A gyógynövény formulákról nem is beszélve, mert ugye te is tudod, hogy a gyógynövények formulákban sokkal erősebb hatást fejtenek ki.

Ezekről egyébként részletesen írok a bevezető mini-kurzusunkban. Többen azzal viccelőnek, hogy „egy fél kiló sajt árába kerül” és azóta teljesen máshogy tekintenek a gyógynövényekre.

Konkrétan megtanultak alap szinten gyógynövény készítményeket csinálni és formulákat tervezni.

Ha csak picit is érdekelnek a gyógynövények (és nem olvasnád ezt, ha nem így lenne), akkor mindenképp nézz rá. Sokkal előrébb leszel. Komolyan.

Ha érdekelnek a gyógynövények mindenképp nézz rá, az semmibe nem kerül.

Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled

Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.