Hogyan Készítsd El: Bodzás Lepény

bodzás lepény

Megérkezett az ősz és ezzel beindult egy változás a természetben. Ezt az időszakot a természet arra használja, hogy felkészüljön a közelgő télre és minden változás ezt fogja támogatni. Persze ilyenkor nem csak a természetben történik változás, hanem benned is. Elkezded te is felkészíteni az otthonodat a télre, begyűjtöd az utolsó nyári terményeket és a gyerekek is visszamennek az iskolába. Ebben a változásokkal teli, átmeneti időszakban pedig sokat segíthet neked, ha támogatod a testedet gyógynövényekkel, aminek az egyik módja ez a hihetetlenül finom bodzás lepény!

A bodza is változáson megy át ilyenkor, mert a nyári virágjaiból bogyók lesznek, a nyers zöld bogyók pedig szép lassan bordóvá, vagy lilává érnek. Augusztustól egészen Október elejéig tudod gyűjteni őket az erdőkben, árokpartokon, vagy ha szerencsés vagy, akkor a saját kertedben is. Csak arra figyelj, hogy megfelelően messze legyen a növény az utaktól, vagy sínektől.

Sok módon „tartósíthatod” a begyűjtött bogyóidat. Ha később szeretnéd felhasználni, akkor a legegyszerűbb kiszárítanod őket. De a régi időkben például sokan jam-et, lekvárt, bort, gyógynövény italt, vagy valamilyen süteményt készítettek belőlük. De ha még esetleg stimuláló, őszi fűszereket is keversz hozzá, azzal nem csak az íze lesz jobb, de a gyógyhatásait is felerősíted.

Bodza (Sambucus nigra)

A bodzát biztos te is ismered, és egyre több boltban lehet kapni főleg szörp formában. Szintén sokan tudják róla azt is, hogy immun stimuláns hatása van, tehát felerősíti az immunrendszert. Fűszeres és enyhén édes és összehúzó ízű, a bogyói (és a virágjai is!) pedig kifejezetten sokat tudnak segíteni neked egy megfázás, influenza, vagy bármilyen felső légúti fertőzés alatt az izzasztó és antivirális hatásaik miatt. Főleg akkor, ha már a betegség legelső jeleitől elkezded használni. 

Ezek mellett rengeteg tápanyag is van a bodza bogyóban, mint például az A és C-vitaminok, rostok, ásványi anyagok, mint a vas, vagy a kálium és a vannak bennük flavonoidok is, amik az antioxidáns hatásukkal védelmet nyújtanak a szív és érrendszerednek.

Ahogy már az előbb is olvastad (és lehet már régóta jól tudod), bodza bogyót könnyen tudsz gyűjteni az erdőkben és árokpartokon is. Ilyenkor figyelj egyrészt arra, hogy messze (legalább egy focipálya távolság) legyél utaktól, sínektől és hogy csak az érett, tehát sötét bogyókat gyűjtsd be, a pirosakat még ne. 

Ilyenkor vágd le az egész virágtartó szárat és majd otthon szedegesd le róla a bogyókat. Könnyen meg tudod vizsgálni, hogy minden bogyó megérett-e, csak tedd őket egy tál vízbe és amelyikek feljönnek a felszínre (főleg a zöldes, pirosas bogyók) azokat dobd ki, mert ezek még okozhatnak emésztőrendszeri problémákat.

Ha nem találsz sehol bodzát, vagy nincs időd elmenni gyűjteni, akkor vásárolhatsz szárított bodza bogyókat is, de a legjobb az, amit te magad gyűjtöttél.

Fűszerezd Meg A Bodzás Lepényedet

A konyhai fűszerek pont annyira hatásosak, mint azok a gyógynövények amiket vadon, vagy a kertedből gyűjtesz. A fűszerek nem csak az ízét mélyítik el egy ételnek, de gyógynövényként támogatják is az egészségedet.

Kardamom mag (Elettaria cardamomum)

A kardamomot rengeteg ételben és gyógynövény készítményben használjuk. Az Ayurvéda szerint a kardamom serkenti az emésztést és csökkenti a vata és kapha dosha-t és amikor túl sokat használsz belőle, akkor növelheti a pitta-t, de normál mennyiségben ilyen nem fog történni. 

Aztán segíti a tápanyagok felszívódását is, mert erősíti az „emésztő tüzet” és mozgásra bírja a „dolgokat”. Olyan emésztőrendszeri problémákon tud segíteni, mint a puffadás, a kólika, a fájdalom, vagy a hasi diszkomfort érzet. A kardamomnak egyébként van antivirális és antimikrobiális hatása is.

Fahéj (Cinnamomum spp.)

fahéj rudak egy tálban

Fahéjat szintén gyakran használunk sütéshez, vagy sokan a kávéjuk ízesítéséhez az egyszerre édes és fűszeres íze miatt. De ez az aromás, stimuláló természete az egészségedet is támogatni fogja. 

Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a fahéj képes csökkenteni a vércukor szinten, tehát segít azoknak, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek. De több ezer éve használják már tartósítószerként is, mert antimikrobiális, antivirális, antifungális és antioxidáns hatásai is vannak.

Fűszeres Bodzás Lepény Recept

Hozzávalók:

  • 1 adag pitetészta
  • 3 bögre bodza bogyó* (Sambucus nigra) (tehetsz hozzá áfonyát is, ha nincs 3 bögrényi bodzabogyód)
  • ½ bögre cukor
  • 4 ek. kukorica keményítő
  • ¼ bögre hideg víz
  • 1 ek citromlé és héj
  • 1 tk vanília kivonat
  • 1 tk. őrölt fahéj (Cinnamomum)
  • ½ ek. őrölt kardamom (Elettaria cardamomum

Hogyan készítsd:

  • Tedd a bogyókat és a cukrot egy serpenyőbe és melegítsd közepes hőfokon
  • Öntsd a hidegvizet a keményítőhöz és keverd addig, amíg fel nem oldódik
  • Öntsd ezt a víz/keményítő keveréket a serpenyőbe és főzd össze a bogyókkal addig, amíg az egész be nem sűrűsödik (15-20 perc)
  • Keverd bele a citromlevet, vanília kivonatot, egy csipet sót, a fahéjat és a karadmom-t.
  • Hagyd ezt a tölteléket kihűlni. Tedd a pitetésztádat egy sütőpapírral kibélelt piteformába. Kanalazd a töltelékedet a tészta közepére. A tésztát peremét hajtogasd befelé.
  • Kend meg a tésztád peremét tojással, aztán süsd kb. 45 percig, amíg a tésztád meg nem barnul.

Ez a lepény tényleg egy hihetetlenül finom módja annak, hogy gyógynövényeket vigyéle a hétköznapjaidba.

Viszont ha érdekel, hogy még milyen módjai vannak ennek, tehát, hogy a gyógynövények a hétköznapjaid részévé válljanak és komolyan támogasság az egészségedet, akkor nézz rá a bevezető mini kurzusunkra.

Itt megismered, hogy még milyen dolgokat, vagy készítményeket tudsz készíteni gyógynövényekből, megtanulod megtervezni a saját formuláidat és egy olyan szemléletet kapsz, amit máshol nem.

Ígérem nem fogsz csalódni.

Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled

Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.