Miért Készíts Formulákat?
Pontosság: A formulák általában sokkal hatásosabbak, mint ha csak egy gyógynövényt használnál, mert nagyon pontosan meg tudod tervezni őket egy személy konkrét szöveti állapotaira és betegségeire.
Kiegyensúlyozott energetika: A formulákat sokszor úgy tervezzük meg, hogy a benne lévő gyógynövények kiegyensúlyozzák bizonyos másik gyógynövények energetikáját. Így tudsz olyan gyógynövényeket is használni, amik egyébként a hatásuk szempontjából nagyon hasznosak lennének, de önmagukban az energetikájuk miatt rontanának a tüneteken.
Kiegyensúlyozott íz: Bizonyos növényeket csak azért használunk a formuláinkban, hogy annak jobb íze legyen, tehát hogy könnyebben és szívesebben tudd használni azt.
Gyógynövény hatások szinergiája: Ezt úgy kell elképzelned, hogy egy konkrét gyógynövényt más gyógynövényekkel kombinálsz azért, hogy azok szabályozzák esetleg felerősítsék ennek a növénynek a hatását. Például ahelyett, hogy mondjuk csak önmagában bodzát használnál, mint lazító izzasztó, kombinálhatod sédkenderrel, vagy citromfűvel, hogy felerősítsd ezt a hatását.
A szerv, szervrendszer, szövet affinitások szabályozása: Ez azt jelenti, hogy egy bizonyos gyógynövényt bizonyos irányba „fordítasz”. Például más ha az echinacea-t osha-val kobinálod, vagy ha echinacea-t medveszőlővel kombinálod. Az egyik formula inkább a légzőszervekben fogja kifejteni a hatását, a másik pedig inkább a húgyutakra fog hatni.
A gyógynövény hatások kiegészítik egymást: Használhatsz két teljesen különböző gyógynövényt, amik képesek együtt „dolgozni” abban a szervrendszerben, amit éppen megcélzol a formuláddal. Így pedig együttesen fogják a hatásaikat kifejteni.
Ismerd a Gyógynövényeidet
Rengeteget segít, ha ismered egy gyógynövény működésének az általános mintázatait és tulajdonságait mielőtt formulát készítenél vele:
Affinitás: Hol fejti ki a hatását ez a gyógynövény a testben? Például, ez a gyógynövény a tüdővel, vagy a májjal affinis? A legjobb egy olyan gyógynövényt keresni, ami több szervrendszert is lefed azok közül, amiket éppen támogatni szeretnél.
Hatások: Ez a gyógynövény izzasztó, vagy vízhatjó? Először találd meg, hogy milyen hatású gyógynövényekre lesz szükséged, aztán találd meg azt a gyógynövényt, ami ezek közül a legtöbb hatást lefedi.
Energetika: Hogyan befolyásolja ez a növény a szöveteid állapotát? Szárító, vagy nedvesítő? Lazító, vagy feszesítő? Ezeket a kérdéseket meg kell válaszolnod ahhoz, hogy ki tudd választani azokat a gyógynövényeket, amik tényleg segíteni fognak. Mert ezek lesznek azok, amik kiegyensúlyozzák a szöveteid jelenlegi állapotát, nem pedig tovább súlyosbítanak bizonyos állapotokat.
A legjobb előkészítési mód: Minden gyógynövénynek megvan a leghatékonyabb előkészítési módja. Például az orvosi zilizből egy ragacsos és szinte használhatatlan tinktúra lesz, viszont nagyon finom és kellemes főzetet tudsz készíteni belőle. Bizonyos alkotóelemek bizonyos gyógynövényekben jobban ki tudnak oldódni vízbe, mint alkoholba, vagy alacsony erősségű alkoholba, mint erős alkoholba. Úgy tudsz a leghatásosabb készítményeket készíteni, ha ismered, hogy melyik gyógynövényt hogyan lehet a legjobban előkészíteni.
Kölcsönhatások: Amikor gyógynövényeket kombinálsz egymással, akkor nem árt kicsit ismerned a kémiájukat is, mert ugye egymással is kölcsönhatásba léphetnek. Például az alkaloidok kicsapják a tanninokat, úgyhogy ne kombinálj mondjuk egy lobéliát egy erősen összehúzó gyógynövénnyel, mint a tölgy. Vagy például a poliszacharidok kicsapódnak erős alkoholban (mert ezek inkább vízoldékonyak), ez magyarázza azt is, hogy miért lesz használhatatlan egy orvosi ziliz tinktúra.
Ismerd Magadat (Vagy a Személyt, Akinek Segíteni Szeretnél)
Ismerd az energetikát: Milyen a szöveteid állapota, az alkatod, a temperamentumod, vagy a dosha-id állapota éppen? Sokkal pontosabban tudod megválasztani a gyógynövényeidet, ha ismered a szöveteid jelenlegi állapotát.
Vizsgáld meg magad: Érdemes mélyre ásnod és minden részletre kitérned, mert így fogod meglátni a megfelelő dolgokat. Gondold végig az eddigi életed történetét és hogy milyen egészségügyi problémáid voltak eddig. Ilyenkor fontos, hogy a „helyes” kérdéseket tedd fel magadnak, ami egy készség, tehát meg tudod tanulni hogyan legyél jó kérdező. Sokat segít az is, ha ügyes vagy logikában és ha tudsz a megérzésedre hagyatkozni. Sőt segít az is ha ismersz olyan holisztikus kiértékelő eszközöket, mint a pulzus, vagy a nyelv és bőr megfigyelés.
A megfelelő módszer: Ez is nagyon lényeges! Jól tolerálod az alkoholt? Hajlandó vagy teát készíteni minden nap? Meg kell találnod azt a módszert, amivel neked a legkevésbé megterhelő dolgoznod, tehát ami segít abban, hogy tényleg használd is a gyógynövényeket. Ha a teakészítés valamiért nem működik neked, akkor a következő héttől használj tinktúrát, vagy kapszulákat.
Ha ezek a dolgok téged tényleg érdekelnek, tehát ha tényleg szeretnél komoly hatásokat elérni a gyógynövényekkel, akkor mindenképp nézz rá a Bevezető mini kurzusunkra.
Ebben részletesen megismered az energetikát, a különböző szöveti állapotokat, a gyógynövényhatásokat és megtanulod azt is, hogy hogyan tervezd meg konkrétan a saját formuláidat.
Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled
Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.
Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.