A Növény, Amiből Azt Aszpirint Fejlesztették. Réti Legyezőfű

réti legyezőfű bokor

A réti legyezőfüvet gyakran mezei aszpirinnek hívják. És bár tényleg ennek a növénynek az alkotóelemeit használták fel az aszpirin kifejlesztéséhez, biztos tudod ugyanarra használni?

Ha ugyanolyan eredményeket szeretnél elérni, mint ha bevennél egy aszpirint, akkor több liter réti legyezőfű teát kellene innod, ami nem egy egyszerű dolog, mert kifejezetten keserű. Nem csak, hogy hányingered lenne a végére, de kb. egy mini aszpirin hatását érnéd el vele, ha szerencséd lenne.

Bár a réti legyezőfű tartalmaz aszpirinhez hasonló vegyületeket, a kettő nem ugyanaz. A réti legyezőfüvet már több évszázada használják és sok tradicionális felhasználása van, és ezek egyre fontosabbá válnak a mai modern világban.

Milyen az Íze

Főként keserű és összehúzó. Ez két gyakori íz a szalicilát tartalmú növényeknél, mint mondjuk a fűzfa kéreg is (Salix spp.). Ha már rágtál el aszpirint, akkor tudod, hogy igazán kellemetlen íze van… keserű és összehúzó. Ez a két íz pedig nagyon jól mutatja a réti legyezőfűnek ha nem is az összes, de a legfontosabb hatásait.

Melyik Szervrendszerekkel Affinis

A réti legyezőfű egy fontos emésztőrendszeri gyógynövény, amiről a régi korok orvosai úgy tartották, hogy a legjobb gyógynövény emésztőrendszeri problémák kezelésére. Konkrét mintázatokra van a legnagyobb hatással az emésztőrendszer felső szakaszaiban és a gyomorban. De hatással van az emésztőrendszer alsóbb szakaszaira is.

Az emésztőrendszer mellett még a húgyutakban is kifejti a hatását, konkrétan a húgycsőben, húgyvezetékekben és a húgyhólyagban. Aztán erősen affinis a vázizomrendszerrel, kifejezetten az ízületekkel.

Milyen Hatásai Vannak

réti legyezőfű virágjai

A réti legyezőfű nem egy olyan növény, amit száz különböző dologra tudsz használni, mint mondjuk a cickafark (Achillea millefolium). Sokkal inkább egy specialista, tehát nagyon konkrét hatással van, nagyon konkrét problémákra

A keserű íze jelzi az erősítő keserű hatását, amivel stimulálja az emésztőrendszert, a májat és az epét. Bár a réti legyezőfüvet nem tartjuk kifejezetten máj/epe gyógynövénynek, vagy kolagógnak, a keserűsége bizonyos fokig támogatja és stimulálja az emésztést.

A keserű erősítő hatása miatt másodlagosan vértisztító is. És itt jön be az első konkrét felhasználási módja, mert kifejeztten jó abban, hogy „kitakarítsa” a többlet húgysavat a testből. Ez miatt pedig nagyon hasznos köszvényes arthritis, vagy más húgysav felhalmozódás miatt kialakult ízületi gyulladások kezelésére. A vértisztító hatása főként a vesékben és a húgyhólyagban működik, ez miatt pedig vízhajtó is.

A fő és legerősebb hatása a réti legyezőfűnek, az hogy összehúzó és így feszesíti és „összerántja” túlságosan ellazult szöveteket. Az összehúzó gyógynövények szárító energetikájúak, amit érzel abból is, ahogy kiszárítja és a nyelvedet. Ez nem feltétlenül a legkellemesebb érzés, de a túlságosan ellazult szöveteknek, amik a lazaságuk miatt folyadékot eresztenek magukból pont erre van szükségük.

Milyen az Energetikája

Energetikailag a réti legyezőfű hűsítő és szárító. 

Azért hűsítő, mert a keserűsége „lenyugtatja” a hőt. Ugye szárító hatással is van a szövetekre, mert a keserű ízű gyógynövények folyadék ürítést idéznek elő és azért is, mert a benne lévő tanninok helyileg is kiszárítják a folyadékokat.

Bár a réti legyezőfű nagyon keserű, folyadékürítő és szárító (helyileg), Thomas Garan füvész azt írja, hogy segít „visszatartani” a yin-edet és ezzel jobban megtartanod a folyadékokat. Más szavakkkal a réti legyezőfű hosszú távon lehet nedvesítő energetikájú, még akkor is, ha helyileg szárító hatása van.

Mivel ugye szárító és hűsítő ezért kifejezetten sokat segít a meleg és nedves/ellazult szöveteken. Amikor a meleg és a nedvesség egyszerre van jelen, akkor nedvesen meleg mintázatokat fogsz tapasztalni. Ez vörösséggel, meleg területekkel, irritációval, duzzanatokkal és folyadék felgyülemléssel jár. A réti legyezőfű pedig nagyon jól ki tudja egyensúlyozni az ilyen dinamikájú problémákat.

Még Több a Réti Legyezőfűről

Ha még többen szeretnél megtudni a réti legyezőfűről, mondjuk, hogy mikor gyűjtsd, milyen készítményeket tudsz készíteni belőle, azokat milyen dózisban érdemes használnod, vagy még több érdekességet, akkor mindenképp nézz rá a gyógynövénytárunkra.

Itt a réti legyezőfű mellett egyébként még 108 másik gyógynövényről is találsz részletes gyógynövény profilokat, amik mindíg jól jönnek, ha szeretnél gyógynövényeket használni.

Sokaknak óriási segítsgég, szerintem neked is az lesz, nézz rá.

Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled

Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.