A Májad és a Véred Legjobb Barátja: Máriatövis

Sokan egy agresszív gazként tekintenek rá és ha meghallják a nevét csak sóhajtanak egy nagyot. Főleg azok gondolnak így rá, akiknek nagy termőföldjeik vannak.

A májad és a véred legjobb barátja: A tüskés virágjait régen levágtuk nyáron, felforraltuk és más gyógynövényekkel együtt megettük. De, ahogy a világ romlik, úgy vesznek el benne a régi jó dolgok, amiknek sokkal kényesebb és kevésbé jóságos dolgok veszik át a helyét”. Ezt Westmacott írta és nagyon találónak tartom a mai napig.

Vértisztító

Ahogy Westmacott is fogalmazott, a máriatövis támogatja a májad működését és a véred egészségét is, mert megtisztítja ezeket és megújult erőt ad. Tehát segít szabályozni az anyagcserédet a méregtelenítő folyamataidon keresztül. Ez miatt főleg olyan esetekben érdemes használni, amikor a testedben felhalmozódtak a toxinok (főleg a salakanyagok). Ezt hívjuk egyébként nyirkos/stagnáló szöveti állapotnak.

William Cook így definiálja a vértisztítókat: „Azok a gyógynövények, amik támogatják a tápanyagok felszívódását és serkentik a tested méregtelenítő folyamatait, ezzel pedig normalizálják az anyagcserédet és amik lassan, fokozatosan és mérsékelten javítják a benned keringő folyadékok minőségét.” A máriatövis pedig pont ezt teszi azzal, hogy serkenti a májad működését.

Koleretikus/Kolagóg

A koleretikus gyógynövények serkentik a máj bizonyos sejtjeinek (hepatociták) az epe termelését, míg a kolagóg gyógynövények serkentik ennek az epének a kiürülését a patkóbélbe. Az ilyen hatású gyógynövényeket tipikusan akkor használjuk, amikor a máj stagnál (pang), ilyenkor általában romlik az emésztés, a zsírok és olajok felszívódása és sárgaság is kialakulhat.

Nyákosító/Bőrápoló

Egyes füvészek szerint a máriatövisnek ilyen hatása is van, viszont ez nem teljesen egyértelmű, mert ugye a máriatövisben nincsenek poliszacharidok, mint a klasszikus nyákosítókban, mint mondjuk az orvosi ziliz, vagy az útifűmaghéj.

A máriatövis magjai tele vannak olajokkal és zsírokkal és ez miatt képesek nedvesíteni a kiszáradt szöveteket (hidratálják a sejteket). Ez kifejezetten hasznos lehet például száraz típusú szorulás esetében, ami főként a kevés epe miatt alakul ki. De más száraz jellegű állapotokon is segít, ugye alapból ilyen esetekben alkalmazzuk a nyákosító gyógynövényeket, csak annyi a különbség, hogy a máriatövis az olajosságán keresztül segít, nem pedig nyákanyagokon keresztül.

Galaktogóg

Ahogy a neve és több népies elnevezése, mint mondjuk a boldogasszony tövise is utal rá, a máriatövist az anyatej serkentésére is használjuk. A galaktogóg gyógynövények stimulálják a tejmirigyeket, így több anyatejet fognak termelni, de vannak köztük olyanok is, amik az agy szabályozó központjaira vannak hatással és így serkentik az anyatej termelődését.

Májvédő és Máj Visszaépítő (Trophoresztoratív)

Egy biztos, a sok hasznos hatása közül a májadnak tud a legtöbbet segíteni ez a gyógynövény. Ez az első növény amit segítségül hívunk, amikor a májat vissza akarjuk építeni az egészséges állapotába és meg akarjuk védeni a sérülésektől, a mérgezésektől és más ártalmaktól, főleg az alkoholtól. Van egy pár jó gyógynövény ezekre az esetekre, de a máriatövist tartjuk a legjobbnak.

A visszaépítő, vagy trophoresztoratív egy általános gyógynövény kategória, ami azt mutatja, hogy egy gyógynövény képes visszaállítani egy elnyomott, legyengült, atrófiás, vagy bármilyen módon sérült szerv megfelelő szerkezetét és működését. Ilyenek még például a galagonya (szív visszaépítő), az éretlen zabtoklász (ideg visszaépítő), vagy a csalán is (vese visszaépítő).

Keserű Erősítő

A keserű gyógynövények minden hatása jellemző a máriatövisre is, bár ebben az esetben ugye inkább a májra és az epehólyagra irányul ez a támogató hatás és picit gyengébben az általános emésztésre. A máriatövis képes a vér lipid koncentrációját is csökkenteni, ami miatt sokan használják vércukorszint és koleszterinszint csökkentésére is. Ez egyébként általánosan jellemző azokra a keserű gyógynövényekre, amik erősen affinisak a májjal.

Még Mire Tudod Használni a Máriatövist

Ezek a rövid bekezdések igazából csak a felszínét kapargatják annak, hogy mennyire lenyűgöző növény is a máriatövis. Ha mélyebbre szeretnél ásni, mindenképp nézz rá a gyógynövény tárunkra.

Itt nem csak a máriatövis több tíz oldalas profilját találod meg, de 108 másik gyógynövényét is. Sőt még sokkal többet meg fogsz tudni a gyógynövény hatásokról, a szöveti állapotokról, az energetikáról, tehát arról hogy hogyan is működnek a gyógynövények.

Szerintem ez egy alap forrás, ha gyógynövényeket szeretnél használni.

Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled

Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.