ROZMARING (Rosmarinus officinalis)

A szerény, közönséges rozmaring valószínűleg minden nyugati konyhában ott van, és mivel egyszerű, konyhai fűszerként tekintenek rá az emberek könnyű elfelejteni, hogy valójában mennyire fontos gyógynövény. Mert egyébként elképesztően sokféle módon tudod használni gyógyításra is. Az arab orvosok, de a görögök és a rómaiak számára is, az egyik legfontosabb gyógyszer volt és az európai népi gyógyászatban is régóta használják, és hatalmas becsben tartják azóta, mióta ismerik a gyógyító erejét.

Én a rozmaringot egy „univerzális” gyógynövénynek tartom, mert tényleg rendkívül széles körben használjuk betegségek, fizikai problémák és pszicho-spirituális egyensúlyvesztések kezelésében. Ez egy azok közül a gyógynövények közül, amik annyira mindennaposak, hogy könnyű megfeledkezni róluk – de mire ennek a profilnak a végére érsz, látni fogod, milyen sokoldalú, és miért kellene mindenkinek tartania belőle otthon a gyógyszeres fiókjában.

Hétköznapi név: Rozmaring
Latin név: Rosmarinus officinalis
Család: Mentafélék (Lamiaceae)
Felhasznált részek: levelek
Elterjedés (ahol természetesen előfordul): A rozmaring eredetileg a mediterrán térségből származik, de mára az egész nyugati világban megtelepedett. Általában a meleg, száraz élőhelyeket kedveli, de valójában szinte mindenféle ökoszisztémában jól megél.

A Rozmaring 5 Alappillére

Ízek

Csípős, illékony, aromás, olajos, és kicsit összehúzó. A rozmaring fő íze a csípős, aromás, ami az illóolajok jelenlétét mutatja. Ezek az olajok adják a rozmaring legtöbb gyógyhatását, amiről majd a farmakológiai résznél írok részletesen. Általánosságban a csípős íz arra utal, hogy a növény energetikailag melegítő, stimuláló, és a legtöbbször szárító is – amit az enyhe összehúzó hatása tovább erősít. Az aromás növények gyakran serkentik az emésztést, eloszlatják a vért, csökkentik a pangást, és serkentik a vérkeringést az egész rendszerben.

Elsődleges Hatások

Gázhajtó: Ahogy a legtöbb mentaféle, a rozmaring is egyértelműen gázhajtó. A melegítő illóolajai serkentik a máj és az epehólyag működését (nem csak a keserű anyagok, hanem az olajok is affinisak a májjal és az epehólyaggal!), emellett serkentik a gyomor és a belek vérellátását. Így melegíti és friss, oxigéndús vérrel látja el az emésztőrendszert, szétoszlatja a szelet (gázokat, puffadást), és segít felmelegíteni, serkenteni a hideg, alulműködő emésztést.

Keringést serkentő: Ez talán a rozmaring egyik legfontosabb hatása, mert sok felhasználási módja és hatása a vérkeringés élénkítésére vezethető vissza. Vannak viszont specifikus keringést stimuláló affinitásai is – leginkább a fej és az agy, ahol ez az egyik legfontosabb gyógynövényünk. De serkenti a véráramlást a szívben, a májban, az epehólyagban és a vesékben is. Kiváló növény, ha egy formulába „hajtó/katalizátor” gyógynövényt keresel, különösen, ha több vért szeretnél irányítani a fejbe, agyba és a szemekbe (ezért is használjuk gyakran időseknél). Kifejezetten sokat tud segíteni a pangó vér tisztításában, az oxidatív stressz csökkentésében a szövetekben, és az artériák, kapillárisok erősítésében.

Stimuláló izzasztó: A keringésserkentő hatása és a csípős, aromás íze miatt a rozmaring hatékony stimuláló-izzasztó. Ez láz esetében segít a legtöbbet, főleg, ha a beteg fázik és borzong. A vért a perifériák felé áramoltatja, megnyitja a pórusokat, és így segít eltávolítani a fölösleges hőt a szervezetből. Az izzasztó hatás főként forró főzet formájában érvényesül, tinktúraként annyira nem, mert a forró víz maga is emeli a testhőmérsékletet, a gőz és a hő pedig egy felfelé és kifelé irányuló energetikai mozgást hoz létre – egy izzasztóval pedig pontosan ezt szeretnéd elérni.

Idegerősítő: A rozmaring egy eléggé egyedi idegerősítő, mert egészen másként működik, mint a közismert idegerősítők, pl. a kamilla, citromfű vagy golgotavirág. Ez nem egy nyugtató idegerősítő, hanem inkább egy idegrendszeri stimuláns (ugye a legtöbben a nyugtatásra gondolnak, amikor idegerősítőkről van szó). Az illóolajai közvetlenül affinisak az idegrendszerrel, amiket egy olajos természetű mielinhüvely borít (a lecitin a mielinhüvely egyik fő alkotóeleme). Nem úgy stimulálja az idegrendszert, mint mondjuk a kávé, ahol az egész szimpatikus rendszer aktiválódik – a rozmaring inkább „felébreszti” azokat az idegeket, amiknek el van nyomva a működése, és stimulációra szorulnak. Ez különösen hasznos degeneratív idegrendszeri betegségekben, mint az Alzheimer-kór, vagy a cukorbetegséghez társuló perifériás neuropátia.

Nootropikus: Ez inkább egy modern hatás, ami azt jelenti, hogy a növény javítja a kognitív funkciókat, a mentális tisztaságot, a fókuszt és a rövid távú memóriát serkenti. Úgy gondolom, a rozmaring nootropikus hatása elsősorban az agy vérellátását serkentő hatásából, és az idegrendszer élénkítéséből ered. Ez a két hatás együtt egyértelműen „felébreszti” az elmét, az érzékszerveket, a gondolkodást és az észlelést. Szerintem ez az egyik legjobb nootropikumunk a nyugati füvészetben.

Görcsoldó: Bár nem tartozik a legerősebb görcsoldó gyógynövények közé, a rozmaringnak mégis van egy enyhe görcsoldó hatása, különösen a perifériás keringésben – segít megnyitni és kitágítani a kapillárisokat, és ellazítja a túlzott artériás szűkületet. De az emésztőrendszerben is van görcsoldó hatása, ami összefüggésben van a gázhajtó hatásával.

Antimikrobiális: A rozmaring illóolajai viszonylag széles spektrumban gátolják és pusztítják a különbőző mikroorganizmusokat. Ez és az összehúzó hatása miatt kifejezetten hasznos külsőleg sebek tisztítására és fertőzések megelőzésére. De a bélrendszerben is működik ugyanígy. Illóolaj formában van a legerősebb antimikrobiális hatása, amit belélegezve használhatsz légúti fertőzések kezelésére is.

Emmenagóg: A rozmaringot tradicionálisan használták a menstruáció stimulálására is. Ez valószínűleg megint csak a keringésserkentő hatásainak köszönhető, és akkor tud igazán segíteni, amikor, vérpangás vagy hidegség van a méhben. Ezt a hatását az európai népi gyógyászatban már nagyon régóta ismerik és használják.

Affinitások

Szív és érrendszer: Ez valószínűleg a rozmaring elsődleges affinitása, mert sok más hatása, tulajdonsága és felhasználása visszavezethető a keringés fokozására.

Idegrendszer: Ahogy korábban említettem, elsősorban serkentő hatással van az idegekre, de nem úgy, mint például a kávé vagy a maté, ahol alkalodiok felelősek a stimulációért. Itt inkább arról van szó, hogy „felébreszti” a tompult idegi válaszokat.

Máj, epehólyag: A rozmaring leveleinek az olajossága adja azt az affinitást, amivel a májat és az epehólyagot támogatja – serkenti a váladéktermelésüket, és fokozza a vérellátásukat. Akkor működik a legjobban, ha ezek a szervek lassúak és hidegek. A rozmaring egyben az egyik legjobb máj-chi oldó növényünk, amikor túlzott feszültség áll fenn. Érdekes biokémiai hatása még az is, hogy segíti a szervezetet a kortizol gyorsabb lebontásában.

Emésztőrendszer: A gázhajtó hatása mutatja, hogy affinis az emésztőrendszerrel is, leginkább a gyomorral és a vékonybéllel. Kifejezetten széllel és hideggel összefüggő állapotokon segít.

Méh: Az emmenagóg hatása azt mutatja, hogy affinis a női szaporítószervekkel is – a menstruáció serkentését főleg a keringés serkentő hatásának köszönheti.

Fej és agy: A rozmaring erősen affinis a fejjel. Fokozza a vérkeringést az agyban és a szemekben, és klasszikus gyógymód a vérhiány miatti fejfájások kezelésében. De erről majd még bővebben lesz szó.

Energetika

Ahogy a fentiekből is kitalálhattad, a rozmaring energetikailag elsősorban melegítő és szárító. Ez miatt serkenti a vér és más testnedvek keringését, és növeli a testhőmérsékletet, ez a hő pedig belülről kifelé mozog. A melegítő hatása miatt hosszú távon alkatilag szárító hatású. De, mivel fokozza a máj és az epehólyag váladéktermelését, rövid távon nedvesítő hatása is lehet az emésztésre – persze ezek a folyadékok végül kiürülnek a testből, tehát hosszú távon mégis szárítónak számít.

Aztán láthatod, hogy a rozmaring összehúzó hatása tonizálja a szöveteket, de kissé lazító hatással van a keringésre és a szimpatikus idegrendszerre is (fokozza a paraszimpatikus aktivitást). Így egy érdekes ellentmondást találsz a rozmaringban: egyszerre tonizáló-összehúzó és lazító – ami viszonylag ritka kombináció. Ugyanakkor a rozmaring serkentő is – a keringésre, a májra és epehólyagra, az idegekre, a méhre stb. Összeségében, ha röviden kellene megfogalmaznom én a rozmaringot energetikailag stimulánsnak tartom, mert ez a legerősebb energetikája a tónust tekintve (feszesítő, lazító, stimuláns).

 

Milyen hatással van a szöveti állapotokra? A rozmaring melegítő és serkentő energetikai profilja miatt leginkább a hideg/elnyomott szöveti állapotot fogja kiegyensúlyozni.

Hideg/Elnyomott: Ebben a szöveti állapotban a szervek alulműködnek, lényegében inaktívak a stimuláció hiánya miatt. Ez természetesen szervenként másképp jelenik meg, de általánosságban azt látjuk, hogy az adott szerv nem működik megfelelően. A májnál például ilyenkor csökken az epe termelődése, romlik a salakanyagok (hormonok, sejttörmelék stb.) hatékony lebontása, vagy a tápanyagok anyagcseréjének és szétosztásának a zavara jelenik meg. Az epehólyag reflexei gyengülnek, nem préseli ki hatékonyan az epét a patkóbélbe. A gyomor és a belek hideggé, gyengévé válnak, a váladéktermelésük csökken, és az étel lebontása is nehezebbé válik – ennek lehet következménye az emésztetlen étel a székletben, a rossz lehelet, a székrekedés, a gázképződés, a puffadás, a hányinger és más emésztőrendszeri tünetek. Ezek mind a test középpontjában megjelenő hideg/elnyomott szöveti állapot jelei – amiken a rozmaring kifejezetten sokat tud segíteni.

De ez kihat a perifériára is. Amikor az emésztő tűz és a májműködés lelassul, az egész test hajlamos kihűlni. A keringés gyengül a test többi részében is, ami miatt hidegek lesznek az ember kezei és lábai és lomhának is érzi magát. Az elme ködössé, zavarttá válhat, mintha „pókhálók” lennének az agyban. Gyakoriak a tompa fejfájások is, és a látás romlása. A kapillárisok eltömődnek, stagnálnak és legyengülnek, ami visszértágulatokhoz, a szöveti táplálás romlásához és a salakanyagok felhalmozódásához vezet. Ez gyakran fokozott oxidációt és gyulladást okoz a szövetekben.

A rozmaring perifériás hatásai jól mutatják, milyen hasznos az izomrendszer támogatásában, főleg, amikor az ízületek és az izmok hidegek, merevek és fájdalmasak. Az idegek stimulálásával, a véráram tisztításával és a kapillárisok megnyitásával a rozmaring valóban friss oxigént és tápanyagokat juttat el az izmokhoz, és segít a működésüket egy komolyabb szintre emelni.

És mindez végül visszahat a szívre is. Ha a hideg/elnyomott szöveti állapot hosszabb ideig fennáll, az megterheli a szívet és az egész keringési rendszert is, mert a szívnek ilyenkor sokkal keményebben kell dolgoznia, hogy megfelelő mennyiségű oxigént és tápanyagokat szállítson a testbe. A túlzott pangás miatt a szívnek nagyobb nyomás ellen kell pumpálnia, ami magas vérnyomáshoz vezethet. Az egyik fő alkalmazási területe a rozmaringnak a szív körüli ödéma, vagyis a folyadékfelhalmozódás, illetve az általános pangásos szívelégtelenség kezelése – különösen, ha romlik a látás és hidegek a kezek és lábak. Ezek azok a konkrét helyzetek, amikor érdemes a rozmaringot használni.

Száraz/Atrófiás: Bár a rozmaringra általában szárító gyógynövényként tekintünk, kifejezetten hasznos ennek a szöveti állapotnak az atrófia részére. Ez lényegében egy adott szerv vagy szervrendszer gyengülése, ami a használat vagy a stimuláció hiánya miatt kezdi elveszíteni a működőképességét. Ahogy a mondás tartja: „ha nem használod, elveszíted” – számomra ez tökéletesen összefoglalja ezt a szöveti állapotot. A rozmaring hatékony az izmok, a szemek, az idegek és a keringési rendszer atrófiájának a kezelésében. Ilyenkor erősíti és revitalizálja ezeket a szerveket, elsősorban azzal, hogy növeli a vérellátásukat.

Különleges Potenciál

A rozmaring pszichés képe, azaz milyen ez rozmaring típusú ember?

A rozmaringra jól reagáló ember pszichés képe általában hideg, sápadt, gyenge, és hiányzik belőle a személyes erő és az önbizalom. Ez gyenge akaraterőhöz, alacsony energiaszinthez, és fáradékonysághoz vezethet, és egy olyan belső hozzáálláshoz, ami valahogy így hangzik: „[sóhaj] hát, úgysem tehetek semmit” vagy egyszerűen csak: „mindegy, hagyjuk.” Ez pedig könnyen pszichés depresszióba és mélabúba csúszhat át – ez az a fő lelkiállapot, amit keresek, ha valakinek rozmaringot ajánlok.

Ez nem az a fajta reakciós depresszió, ami például egy családi haláleset, vagy egy munkahely elvesztése után jön (őszintén szólva, az a fajta szomorúság gyász, ami teljesen természetes és szükséges a gyógyuláshoz – nem valami, amit gyógynövények „meggyógyítanának”). A rozmaring típusú depresszió inkább abból ered, hogy az ember nem érzi a kapcsolatot önmagával, a saját céljaival vagy feladatával az életben, és nincs meg az akaraterő benne, hogy elindítsa a változást, amiről valahol belül tudja, hogy szükséges lenne. Végülis ez lényegében a tisztánlátás hiánya.

Van egy érzés bennük, hogy „több van az életben, valami, amit tenniük kellene” – de nem tudják pontosan, mi az, és ahelyett, hogy felébresztenék magukban a tüzet, hogy keressék és felfedezzék, inkább elterelik a figyelmüket mindenféle dologgal. A rozmaring típusú embernél ez gyakran édességek és cukros ételek formájában jelenik meg.

Rudolf Steiner is említette a rozmaringot, amit kifejezetten azoknak ajánl, akik 2-es típusú cukorbetegségben és inzulinrezisztenciában szenvednek. A fiziológiai mechanizmusról majd később beszélek, de pszichés szinten is működik. Steiner azt mondta, hogy sokan azért esznek túl sok cukrot és édes ételt, mert a lelkük próbál egy mélyebb szinten megtestesülni a fizikai testben (érdekes módon az édes íz azonos a Föld Elemmel). Mivel „nincsenek teljesen itt”, hiányzik belőlük az erős önazonosság érzése – ami közvetlenül kapcsolódik a gyomorszáj tüzéhez, az agnihoz, a manipura csakrához, és az akaraterőnkhöz.

Így a rozmaring fellobbantja ezt a Tűz Elemet, vagyis a belső Napot, hogy megerősítse az önérzetet – azt az érzést és tisztánlátást, hogy kik vagyunk, miért vagyunk itt, és mit akarunk kezdeni az idővel, amink van az életben. Nehéz depressziósnak lenni, ha valami komoly cél hajt előre, ami esetleg másoknak is segít!

Ebben az értelemben a rozmaring segít kitisztítani a testből és az elméből a stagnációt (pangást), így valaki, aki lefelé sodródott, újra megerősödhet és felemelkedhet.

A rozmaring egyik legfontosabb pszichés indikációja a memória támogatása. Kifejezetten hasznos idősebb embereknél, akik hidegek, sápadtak, gyengék, és romlottak a kognitív funkcióik, a látásuk és a rövid távú memóriájuk. Shakespeare írta az egyik művében, hogy „A rozmaring az emlékezésért van” – és ez valóban így van. Én is úgy tekintek a rozmaringra, mint egy specifikus gyógynövényre a lelki gyengeség és a rossz kognitív működés esetén, különösen, ha a memória is gyenge.

De szerintem a rozmaring működésében van egy másik szint is. Egy dolog a rövid távú memória, de van egy mélyebb szint – a hosszú távú memória. Nem csak arról van szó, hogy emlékszel-e, hova tetted a kulcsodat vagy az új szomszédod nevére, hanem arról, hogy fel tudod e idézni a gyermekkori emlékeket, előző életek emlékeit, ősi családi emlékeket – az emlékeket arról, hogy ki is vagy valójában.

Én mindig úgy éreztem, hogy a rozmaring szelleme olyan, mint egy idős nagymama, aki segít a léleknek visszamenni a múltba, olyan helyekre, amiket tudatosan vagy tudattalanul elnyomtunk trauma, bántalmazás, baleset vagy más okok miatt, és segít beépíteni azoknak a tanításait a jelenlegi személyiségbe. Akik velem együtt ilyen mélységben dolgoztak rozmaringgal, gyakran tapasztaltak álmokat, látomásokat vagy emlékeket az őseikről vagy előző életeikről (legalábbis így értelmezték sokan).

Számomra a rozmaring lényege az, hogy segít emlékezni arra, kik vagyunk, megerősödni ebben a tudásban, és bátorságot ad, hogy ezt meg is éljük a mindennapokban. Ez azt jelenti, hogy elfogadjuk önmagunk minden részét – a múltunkat, a jelenünket, a családunkat, és a származásunkat. És így, hogy magunkhoz öleljük mindazt, akik vagyunk, megtanulunk a szívünkben élő igazság szerint élni.

Ha mindezt összevetem a rozmaring elmére és tisztánlátásra gyakorolt hatásaival, akkor számomra ez egy olyan gyógynövény, ami segíti a szív és az elme összehangolását. Ritkán találni olyan növényt (legalábbis az én kutatásaim szerint), ami ilyen erősen affinis egyszerre a szív- és érrendszerrel, az aggyal és az elmével. És az évek során, akár saját tapasztalatból, akár másoktól, azt láttam, hogy a rozmaring valóban segít az elmét a szív nyelvén átformálni.

Klinikai Mintázatok

1. Elnyomott Anyagcsere

Az egyik legfontosabb mintázat, amit érdemes megérteni a rozmaringgal kapcsolatban az, hogy serkenti a test anyagcsere-folyamatait. Ez leginkább abban mutatkozik meg, hogy segíti a szervezetet a cukrok és zsírok feldolgozásában és lebontásában. Ahogy Matthew Wood (Dr. Dietrich Gumbelt idézve) mondja: „Az anyagcserére hat, fokozza a vércukor és a zsírok elégetését és felhasználását. Ezáltal megtisztítja és oxigénnel látja el az egész testet… Az oxigénellátás és az égési folyamatok fokozásával a felesleges vércukor is elhasználódik. Ez minden testi funkciót megerősít, de különösen a szív és az agy működését, amelyek hatalmas mennyiségű vércukorra támaszkodnak.

Itt tehát jól látszik a rozmaring egyik alapmintázata: nemcsak azzal segíti a szívet és az agyat, hogy serkenti a keringést (amiről majd még szó lesz), hanem úgy is, hogy segíti a szervezetet a tápanyagok hatékonyabb elégetésében és megtisztításában. Bár ritkán tekintik klasszikus vértisztító növénynek, ebből a szempontból akár így is tekinthetünk rá. Amikor az anyagcsere lelassul, sokkal könnyebben halmozódnak fel a salakanyagok a testben, az emésztés gyengül, a kiválasztó csatornák „eltömődnek”, és általános pangás alakul ki.

Ez a modern világban a leggyakrabban cukorbetegség és inzulinrezisztencia formájában jelenik meg. Képzeld el milyen érzés lehet sziruppal kezet mosni víz helyett, nagyjából ilyen a vér és a szövetek állapota a cukorbetegségben. A vér, ahelyett hogy folyékony lenne, besűrűsödik, ragacsossá válik, eltömíti a kapillárisokat, és elvágja a keringést a perifériákban (ezért is gyakori a látásromlás és a lábak elvesztése cukorbetegeknél). A rozmaring az egyik első gyógynövény, ami eszembe jut, amikor cukorbetegségről van szó: segít a testnek elégetni a felesleges cukrokat, és kitisztítani a véráramot. Sőt vannak más hatásai is, amivel támogatja a cukorbetegség kezelését, ezeket nemsokára részletezem is, de röviden ugye stimulálja a keringést, az idegrendszert, az emésztést és a máj működését.

2. Elnyomott Keringés

A rozmaringra elsődlegesen keringésserkentőként tekintek, ami hajtja a vért, és erősíti az egész szív- és érrendszert. Ugye sok más tulajdonsága, hatása és felhasználása is a vérkeringésre gyakorolt hatásából fakad. A melegítő energetikája miatt minden olyan helyzetben segít, ahol a vérkeringés gyenge a perifériákon – ezt gyakran hideg, sápadt kezek és lábak jelzik. A korábban említett cukorbetegséges mintázat is gyakran társul keringési elégtelenséggel, és a rozmaring ugye segít kitágítani a kapillárisokat, kihajtani a vért a felszínre, és így enyhíteni a vérpangást.

Régen (klinikailag) használták a „szívi ödéma” vagy vízkór kezelésére is. Itt a rozmaring nemcsak a vér hajtásában segít, hanem a veséken keresztül a pangó folyadékok kiürítésében is a szövetekből, miközben elégeti a vérből a pangó zsírokat és cukrokat, és így tehermentesíti a szívet. A stimuláló idegerősítő hatása miatt segít „újraébreszteni” a szívet, ha annak a pumpáló funkciója lelassult és hatástalanná vált. Érdemes megjegyezni, hogy egyes füvészek szerint a túl sok rozmaring túlstimulálhatja a szívet. Én úgy gondolom, hogy ez inkább azoknál fordulhat elő, akiknek alkatilag nem ajánlott a rozmaring (például ha már eleve gyors a szívverésük vagy túlzottan „tüzes” az alkatuk).

A legjobban akkor működik, ha a szív- és érrendszeri problémák hideg, nyirkos és lelassult szöveti állapottal társulnak. Egyébként kezeltek már vele sikeresen mind magas, mind alacsony vérnyomást is.

A rozmaring remek kiegészítője lehet formuláknak is, mert „hajtóként/katalizátorként” segít szétoszlatni a többi gyógynövényt a különböző szervrendszerekhez, különösen a fej, az agy és a perifériák felé. Egy jó tulajdonsága, hogy nem olyan erősen melegítő, mint sok más ismert keringésserkentő gyógynövény, mint például a Cayenne (Capsicum annuum), vagy a szárított gyömbér (Zingiber officinale).

Mivel fokozza a fej vérellátását, kifejezetten hasznos bizonyos típusú fejfájásoknál – főleg azoknál, amiket hidegség, tompa, sajgó fájdalom és általános keringési gyengeség jellemez. Természetesen nem való olyan fejfájásokra, amik teltek, lüktetők, dübörgők, tehát meleg típusúak.

Ahogy hamarosan látni fogod, a rozmaring erősen affinis a májjal is, és segít feloldani egy Kínai Orvoslásban ismert mintát, amit „máj szélnek” vagy májfeszülésnek hívnak. Ez általában a májartéria túlzott összehúzódása miatt alakul ki, ami megakadályozza, hogy a máj friss, oxigéndús vérhez jusson. Ilyenkor a máj stagnál, és ez epehólyag-pangásos fejfájáshoz vezethet. Ez gyakran feszülésként jelentkezik a tarkónál, a nyakon és a vállaknál – ilyenkor a rozmaringot érdemes kombinálni orvosi tisztesfűvel (Stachys betonica) és kék verbénával (Verbena hastata), hogy oldják a máj feszültségét és javítsák a keringést.

3. Elnyomott Idegrendszer

Talán a memóriatámogató hatásáról ismerik a legtöbben a rozmaringot. Ezt a hatását három teljesen eltérő mechanizmuson keresztül fejti ki. Az első kettőt már említettem: serkenti az agy vérellátását, ami lehetővé teszi, hogy az agy és az idegrendszer több glükózt – a fő üzemanyagát – használjon fel, és közvetlenül serkenti magukat az idegeket is. Ahogy korábban olvastad, ez a stimuláció nem olyan, mint a kávé vagy más alkaloidos növények idegserkentése; inkább arról van szó, hogy hatékonyabbá, eredményesebbé teszi az idegek működését.

A rozmaring (és sok más illóolajban gazdag növény) olajai erős affinitást mutatnak az idegrendszer felé, mert az idegeket borító mielinhüvelyben van egy lecitin réteg, ami emulgeátorként működik. Így a rozmaring idegrendszeri hatású növénynek számít, de egészen egyedi módon működik. Főleg olyan neurológiai problémák esetén érdemes gondolni rá, ahol az idegek egyszerűen nem működnek megfelelően: gyengék, szárazak, és hiányzik belőlük a stimuláció. Ezért nemcsak ködös, zavaros gondolkodás, gyenge memória és kognitív funkciók esetén, hanem pszichés depresszió, levertség és melankólia esetén is használhatod.

Kifejezetten sokat segít a szezonális depresszión is, főleg, ha orbáncfűvel (Hypericum perforatum), citromfűvel (Melissa officinalis), körömvirággal (Calendula officinalis) és/vagy tulsi-val (Ocimum sanctum) kombinálod.

Amikor a rozmaringra és az idegrendszere gondolsz, fontos észben tartani, hogy olyan helyzetekre való, amikor az idegrendszer működése lelassult és stimulációra szorul – ha viszont az idegrendszer túlstimulált, akkor a rozmaring ronthat a helyzeten.

4. Emésztési, máj- és epeelégtelenség

Mivel a rozmaring egy melegítő, illóolajokban gazdag gyógynövény, erősen affinis az emésztőrendszerrel, és a benne lévő olajok miatt nagy hatással van a májra és az epehólyagra is. A csípős íze és a szárító energetikája miatt kifejezetten erős hatása van a nyákos vagy hurutos emésztőrendszeri állapotokra. Ha a nyák a gyomorban halmozódik fel, a leggyakoribb panasz a hányinger; ha a vastagbélben, akkor nyálkás széklet vagy székrekedés fog kialakulni. Ez a nyáktúltengés gyakran alkati kérdés, de sokszor ételintolerancia, például a tejtermékek is kiválthatják.

A rozmaring melegítő, gázhajtó hatása segít fokozni a vérkeringést az emésztőrendszerben, és eloszlatja a szelet, a puffadást, a görcsöket és az általános „szeles” állapotokat. Az enyhe összehúzó hatása pedig segít felszárítani a túlzott nyirkosságot és visszaállítani az étvágyat.

Fontos, hogy az idegrendszer erősen beidegzi az emésztőrendszert a paraszimpatikus oldalon keresztül, és az emésztési folyamatok nagy része az idegek megfelelő időzítésén és aktivitásán múlik. Ugye ezek indítják el a perisztaltikát, nyitják és zárják a záróizmokat, irányítják a kémiai anyagok kibocsátását, és kommunikálnak a hasnyálmiriggyel, májjal és epehólyaggal. Ha az idegrendszer – ahogy az előző szakaszban is olvastad – elnyomott állapotban van, akkor az emésztés is gyakran megsínyli: összevissza működik, a váladékok rosszkor termelődnek vagy éppen nem termelődnek, a szelepek nyitva vagy éppen zárva maradnak, az vagy az enzimek nem megfelelően szabadulnak fel az adott ételhez igazodva. Ezért az emésztőrendszer helyreállítása gyakran az idegrendszeri működés helyreállításával kezdődik.

Úgyhogy a rozmaring itt nagyon sokat tud segíteni, csakúgy, mint az orvosi tisztesfű (Stachys betonica), az orbáncfű (Hypericum perforatum), és az összes keserű idegerősítő, mint például a kék verbéna,, a komló, a kamilla, vagy a palástfű.

Az, hogy javítja az emésztést és az anyagcsere egészét támogatja, szintén összefügg a növény máj- és epehólyag-affinitásával. A rozmaring egyedülálló abban, hogy képes kitágítani a májartériát, ami friss, oxigéndús vért szállít a májba. Evés után a májat elárasztja a portális véna „piszkos vére”, ami tele van tápanyagokkal és toxinokkal, amiket a májnak fel kell dolgoznia. Ehhez pedig rengeteg friss vérre van szüksége. Így tekinthetünk a rozmaringra úgy is, mint egy „májlazítóra”, ami segít, ha friss vér hiányában feszülés és pangás alakul ki a májban.

Az olajossága általánosságban is serkenti a máj- és az epehólyag működését, és biokémiai szinten is segíti a kortizol hatékonyabb anyagcseréjét. Ha ezt az utóbbi hatását szeretnéd elérni kombinálhatod édesgyökérrel (Glycyrrhiza glabra) és az orbáncfűvel (Hypericum perforatum).

5. Izom és csont gyengeség és fájdalom:

A rozmaringot régóta használják a végtagokban és az izmokban jelentkező fájdalmak kezelésére. Ez ismét csak a korábban említett alapmintázatok eredménye: a keringés tisztítása, a pangó vér megmozgatása és az idegek stimulálása. Ez segít visszaállítani az érzékelést azokban az izmokban, amik inaktivitás vagy túlzott terhelés miatt elgyengültek. Már pusztán azzal, hogy friss vért juttatunk az adott területre, enyhül a merevség és a fájdalom – de ugye elősegíti a szövetekben lévő glükóz és zsír oxidációját, és fokozza az idegek aktivitását is, ez pedig olyan kombinációt, ami nagyon előnyös az izmoknak.

A rozmaringot használhatod a mindennapos izomláz kezelésétől – legyen az edzés vagy egy hosszú kertészkedős nap után – a használat hiányából eredő gyengeségen, a helytelen terhelés miatti sérüléseken át egészen a súlyosabb ízületi betegségek, mint például a reuma vagy a köszvény, kezelésére. Általában külsőleg használjuk ilyen esetekben – bedörzsölőként, olajos kivonat vagy illóolaj formájában –, de a belső alkalmazása is tud segíteni.

Ezek azok az elsődleges klinikai és élettani mintázatok, amiken keresztül a rozmaring hat, és ezek azok a kulcsfontosságú tényezők, amiket érdemes figyelembe venni, amikor használni szeretnéd. Ami itt igazán lényeges, az az, hogy ahelyett, hogy úgy gondolkodnál, hogy „a rozmaring jó fejfájásra, gázképződésre és puffadásra, a szívre, alacsony vérnyomásra, gyenge memóriára és kognitív funkciókra, meg cukorbetegségre” (és tényleg, ki tud így igazán megismerni gyógynövényeket? Én biztosan nem…), elkezded érzékelni a növény mélyebb, alapvető élettani mintázatát. Így képes leszel felismerni a mintázatokat az emberben, amit össze tudsz kapcsolni a növény mintázatával. Így pedig sokkal pontosabban és célzottaban fogod tudni használni a növényt, egy valóban holisztikus szemléletben.

Farmakológiai adatok

Fő alkotóelemek: Illóolajok (eukaliptol, borneol, alfa-pinén, kámfén, kámfor, linalool, limonén), fenolsavak (rozmaringsav és kávésav-származékok), flavonoidok (luteolin, apigenin, diosmetin, diosmin), diterpének (karnoszol, karnosolsav, rozmariquinone), triterpének (oleanolsav, ursolsav), szalicilátok, tanninok.

Hatásmechanizmusok: Ahogy látod, a rozmaringban nagyon sokféle biokémiai alkotóelem van és ez miatt annyira széleskörű a hatása. Először is ott vannak az illóolajok, amik a melegítő, keringésserkentő, gázhjató, idegrendszeri, és az antimikrobiális hatásáért felelősek. Az illóolajok általában az emésztőrendszerrel–idegrendszerrel affinisak, és gyakran hatnak a légzőrendszerre is – ez logikus, hiszen a könnyű molekuláik szétoszlanak a levegőben, és belélegezhetők.

Mindig érdekesnek találom azokat az alkotóelemeket, amiket egy adott növényről neveztek el, mert ezek általában nagy mennyiségben vannak jelen, és gyakran egyediek az adott gyógynövényre. Ebben az esetben ez a rozmaringsav, ami egy fenolos vegyület, széleskörű élettani hatásokkal. Ez az alkotóelem – a többi kávésav-származékkal együtt – többek között csillapítja a gyulladásos vegyületeket, mint a leukotriének és prosztaglandinok, több epe kiválasztására serkenti a májat és az epehólyagot, és antimikrobiális hatása is van. Ez a vegyületcsoport adja a rozmaring máj- és epehólyag-affinitását, de szerepet játszik a keringési rendszerre gyakorolt hatásaiban, például a koleszterin- és trigliceridszint csökkentésében. A diterpének is felelősek ezekért a hatásokért, különösen a koleszterin és triglicerid szabályozásért, és enyhe kesernyés ízt is adnak a növénynek.

A tanninok adják a rozmaring enyhe összehúzó hatását. A triterpének pedig hozzájárulnak az aromás jellegéhez, hasonlóan az illóolajokhoz, bár a triterpének jóval nehezebb molekulák, és inkább gyantás formában jelennek meg. Ezért van az, hogy ha sokáig dolgozol friss rozmaringgal, a kezed és az ujjaid ragacsossá válnak.

A flavonoidok általában több területen is támogatják a testedet: csökkentik a kapillárisok törékenységét, erősítik az artériákat és arteriolákat, és mérséklik az oxidatív stresszt és szöveti károsodást – különösen a szív- és érrendszerben. Ezek az alkotóelemek jelentős mértékben hozzájárulnak a rozmaringnak a szív- és érrendszerre gyakorolt kedvező hatásaihoz.

Biztonság

A rozmaringot általánosan biztonságos gyógynövénynek tartjuk, de mivel emmenagóg (menstruációt serkentő) hatása van, terhesség alatt inkább ne használd. Bár a rozmaringot gyakran használjuk fejfájás kezelésére, fontos, hogy csak egy bizonyos típusú fejfájáson tud segíteni. Ha az arc kipirult, lüktető a fejfájás vagy „hő” más jeleit tapasztalod, akkor a rozmaring valószínűleg csak rontani fog a helyzeten. Az idegrendszert stimuláló hatása miatt szintén ne használd olyan embereknél, akik eleve idegesek, szoronganak vagy túlzottan feszültek.

Ahogy korábban említettem, mivel a rozmaring fő energetikai mintázata melegítő, stimuláló és szárító, nem ajánlott olyan egyéneknél, akiknek meleg/száraz az alkatuk, vagy a Tűz jegyek valamelyikében (Kos, Oroszlán, Nyilas) születtek, illetve akiknél meleg/izgatott szöveti állapot áll fenn. Ha sokat használsz belőle ezeknél az embereknél túlstimuláció, túlmelegedés, fokozott keringés, izzadás, bőrpír és fokozott elme aktivitás (akár álmatlanság) is kialakulhat. Ne feledd: a rozmaring kifejezetten a sápadt, hideg és gyenge egyéneknek való, akik stimulációra szorulnak.

Gyógynövény-gyógyszer kölcsönhatások: Nem ismertek gyógyszer–gyógynövény kölcsönhatások a rozmaring esetében.

Készítmények és Adagolás

Főzet: A rozmaringban vízben és alkoholban oldódó alkotóelemek is vannak, így a vízzel való kivonás valamennyire hatásos lesz – de véleményem szerint nem a legjobb. A víz nem vonja ki hatékonyan a diterpéneket, triterpéneket és az illóolajokat, mert ezek elsősorban alkoholban oldódnak. Viszont a tanninokat, flavonoidokat, fenolsavakat és néhány más vegyületet vízzel is jól ki tudod nyerni. A legjobb, ha főzetet készítesz: felforralod a vizet, leöntöd vele a növényi anyagot, lefeded, és 15-20 percig állni hagyod. Ezután leszűröd és már ihatod is. Nagyon fontos, hogy folyamatosan fedve legyen, különben az illóolajok egyszerűen elpárolognak, és elveszíted az alkotóelemek jó részét.

A rozmaringfőzet nem csak belsőleg, hanem külsőleg is tudod használni, például sebek leöblítésére vagy a fejbőr kezelésére a hajhullás megelőzésére és a fejbőr keringésének fokozására. Rudolf Steiner azt is ajánlotta, hogy „vegyél rozmaringos fürdőt a perifériás keringés fokozására és a szellemi-érzékelő képességek élénkítésére”. Ajánlott adagolás: 2 evőkanál növényi anyag 2,5 dl vízhez.

Olajos kivonat: Készítheted olyan egyszerű vivőolajjal, mint például a hidegen sajtolt olívaolaj is. Ez kiválóan alkalmas külső használatra, hogy felmelegítse a hideg, a merev ízületeket, serkentse a perifériás keringést, csökkentse a visszértágulatokat, erősítse a kapillárisokat, és fokozza a fejbőr és a fej vérellátását hajhullás és gyenge memória vagy koncentráció esetén.

A legjobb, ha vízfürdős módszerrel készíted: a vivőolajat és a növényi anyagot tedd a felső edénybe, alatta pedig gyöngyözve forralj vizet. Itt is érdemes fedőt használni, hogy megőrizd az illóolajokat. Általában szeretem hosszú ideig, legalább 8 órán át főzni, mert így elég sok alkotóelem tud kioldódni. Ha friss növényi anyagot használsz, fontos odafigyelni, hogy ne maradjon víz a készítményben, különben gyorsan megromlik.

Olajos kivonatot úgy is készíthetsz, hogy az illóolajat egyszerűen hozzákevered a vivőolajhoz – ez erősebb külsőleges készítmény, mint az egyszerű olajos kivonat. Ajánlott adagolás: külsőleg szükség szerint.

Tinktúra: Ez az egyik kedvenc módszerem ha rozmaringról van szó, mert így tudom a legszélesebb spektrumú alkotóelemeket kivonni, szemben a tiszta olajos vagy vizes kivonatokkal. Néhány leírás 40%-os alkoholt ajánl rozmaring tinktúrához, de mivel én általában friss gyógynövényekkel dolgozom, jobban szeretem a magasabb alkoholtartalmat, általában 60-70% körül, a víztartalomtól függően. A rozmaring nem kifejezetten vízdús növény, így nem hígítja le túlságosan az alkoholt.

A magasabb fokú alkohol jobban kihozza a diterpéneket, triterpéneket és az illóolajokat is. Ettől a tinktúra nagyon kellemes ízű lesz, és sokkal illékonyabb is, ami azt jelenti, hogy jobban eljut a fejhez és az agyhoz. Egy 1:5 arányú kivonat általában elég, de én mindig azt mondom: ha lehet, készítsd egy kicsit erősebbre – miért is ne? Ajánlott adagolás: 1–2 ml naponta háromszor.

Illóolaj: Bár személy szerint ritkán dolgozom tiszta illóolajokkal, van némi tapasztalatom a rozmaring illóolajjal. Sokan kérdezik, miért nem használok gyakrabban illóolajokat? Azért, mert látom, milyen erőteljesek, és azt is, hogy a tömegtermelésük milyen káros ökológiai hatásokat eredményezhet. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb esetben nem megfelelően használják őket.

Mindenesetre a rozmaringolaj egy csodás szer, különösen a fejbőr keringésének a serkentésére hajhullás esetén, és reumatikus, ízületi és izomfájdalmak külső kezelésére. Ezekhez a legjobb egy kis mennyiségű vivőolajba, például olívaolajba hígítani. Emellett belélegezve vagy párologtatva is kiváló, mert antimikrobiális hatása van a légzőrendszerre, és támogatja a memóriát és a kognitív funkciókat is.

Ez volt az én titkom az egyetemen! Tanulás közben rozmaringolajat szimatoltam, aztán a vizsgák alatt is – mintha az összes megtanult dolog az illatba lett volna „programozva”. Elég volt megszagolni, és minden eszembe jutott, de komolyan.

Formula Készítési Stratégiák

Ahogy a fentiekből is láthattad, a rozmaring egy rendkívül sokoldalú gyógynövény, tehát sokmindenre tudod használni. Itt van néhány egyszerű kombináció, triplet és formula, amik jól mutatják a rozmaring sokoldalúságát:

Gázhajtó páros
Édeskömény (Foeniculum vulgare)
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
50% – 50%

Ez egy egyszerű, mégis nagyon hatékony melegítő-gázhajtó páros, ami segít eloszlatni a gázt, a szelet és a puffadást az emésztőrendszerben. Javítja a vérkeringést az egész gyomor-bél traktusban, fokozza a váladéktermelést, és csökkenti a görcsöket vagy fájdalmat az emésztőrendszerben. Ha egy kevésbé melegítő párost szeretnél, az édesköményt kicserélheted borsmentára (Mentha piperita) vagy kamillára (Matricaria recutita). A kamilla nemcsak enyhébb hűsítő hatást hoz, hanem a keserű erősítő hatást és az idegrendszeri affinitást is erősíti, ami nagyon jól kiegészíti a rozmaringot.

Máj/Epe páros
Pitypang gyökér (Taraxacum officinale)
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
50% – 50%

A rozmaringot mindig érdemes fontolóra venni egy májerősítő formula részeként, mert a legtöbb májgyógynövény inkább hűsítő és keserű hatású. Én mindig szívesen kezdek pitypanggal, mert viszonylag gyengéd, de nagyon hatékonyan mozgatja a májat. Ez egy remek párosítás, mert alkati szinten kiegyensúlyozott: a rozmaring melegít, a pitypang hűsít, az egyik főleg keserű, a másik főleg gázhajtó. Így nemcsak egy nagyszerű májkeverék, hanem egyben kiváló emésztőrendszeri formula is.

A pitypang az egész vér- és veserendszerben is vértisztítü hatású, amit a rozmaring nagyban támogat azzal, hogy megnyitja, felmelegíti a keringést, és hatékonyabban szétosztja a vért. De ha még hozzáteszel néhány gyógynövényt, lehet egy teljes értékű májerősítő formulád is.

Májerősítő formula
Máriatövis (Silybum marianum) – 30%
Reishi (Ganoderma oregonensis) – 30%
Pitypang gyökér (Taraxacum officinale) – 20%
Orbáncfű (Hypericum perforatum) – 10%
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 10%

Itt a rozmaringot elsősorban támogató gyógynövényként használjuk egy májvédő formulában, amit a nagy máj visszaépítő (trophoresztoratív) gyógynövényeink, a máriatövis és a reishi vezetnek. A pitypang gyökér továbbra is megadja azt a keserű erősítő hatást, amiről korábban beszéltünk, míg az orbáncfű nagyban támogatja a máj méregtelenítő folyamatait.
A reishi és a pitypang alapvetően hideg természetű növények, mert annyira keserűk, a máriatövis pedig hőmérséklet szempontjából semleges, de kicsit inkább a hűsítő oldalra hajlik. Így az orbáncfű és a rozmaring segít felmelegíteni és megmozgatni a formulát. Természetesen még sok más gyógynövényt is hozzáadhatnál ehhez az alaphoz, de ez egy nagyon egyszerű és hatékony kiindulópont.

Keringésserkentő páros
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 75%
Cayenne paprika (Capsicum annuum) – 25%

A Cayenne-t itt kicsit kisebb arányban használom, mert annyira intenzíven serkentő és meleg! Ez az egyszerű párosítás hatékonyan megnyitja a kapillárisokat, kimozgatja a vért a perifériákba, és felmelegíti a gyomorszájat és a test középpontját is. Ha még komolyabban szeretnéd fokozni a keringést, tehetsz hozzá egy olyan gyógynövényt is, ami önmagában nem keringésserkentő, de támogatja a rozmaring és a cayenne serkentő hatását.

Keringésserkentő triplet
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 70%
Cayenne paprika (Capsicum annuum) – 20%
Lobélia (Lobelia inflata) – 10%

A cayenne és a lobélia klasszikus páros a hagyományos észak-amerikai füvészetben. Miért? Mert két teljesen különböző hatásuk van, amik kölcsönösen támogatják egymást – ugye ez az egyik legfontosabb elv a formula tervezésben. A cayenne közvetlenül serkenti a keringést és mozgatja a vért, míg a lobélia segít ellazítani, tágítani és megnyitni az ereket, hogy több vér áramolhasson át rajtuk. Az eredmény? Maximális vérkeringés. Ez egy remek hármas formula, amit kis mennyiségben érdemes kéznél tartani, ha a vérkeringést és a véreloszlást szeretnéd fokozni, különösen úgy, hogy a rozmaring vezeti az energiát az agy felé.

Szív- és érrendszeri triplet
Galagonya (Crataegus monogyna) – 40%
Cickafark (Achillea millefolium) – 30%
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 30%

Ez egy nagyon dinamikus, három összetevős formula, ami egyszerűnek tűnik, de elképesztően hatékony az egész szív- és érrendszer támogatására. A galagonya az egyik legkomolyabb szíverősítő gyógynövény. Erősíti a szívet, az érrendszert, és hűti a túlzott hőt és oxidációt a szövetekben. Segít a zsír lebontásában, csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet, és még sok minden másban is segít. A cickafark serkenti a keringést, de különösen a vénákon keresztül, összehúzó hatással van az erekre, gyógyítja az érfalak sérüléseit, javítja az emésztést, és szintén több más jótékony hatása van. Mindkettő alapvetően hűsítő növény, így a rozmaring hozzáadásával felmelegítheted a formulát, serkenthetjed a keringést a csípős hatásán keresztül, és segíthetsz eljuttatni a többi gyógynövényt oda, ahol a leginkább szükség van rájuk.

Ebből az alap hármasból természetesen ki lehet építeni egy összetettebb szív- és érrendszeri formulát is.

Szív- és érrendszeri erősítő formula
Galagonya (Crataegus monogyna) – 30%
Hársfa (Tilia europea) – 30%
Cickafark (Achillea millefolium) – 20%
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 10%
Zeller mag (Apium graveolens) – 10%

Mentális tisztaság páros
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 50%
Ginkgo (Ginkgo biloba) – 50%

Ez egy igazán hatékony párosítás, nemcsak remek kiindulópont egy mentális tisztaságot támogató formulához, hanem egy kiváló szív- és érrendszeri kombináció is. A ginkgo segít hígítani a vért, erősíti a kapillárisokat, és fokozza a keringést az agy felé. A rozmaring is serkenti a vérkeringést az agyban, de más mechanizmuson keresztül. Ehhez hozzátehetsz még két klasszikus ajurvédikus gyógynövényt is, amik szintén a mentális tisztaságot támogatják.

Mentális tisztaság négyes
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 25%
Ginkgo (Ginkgo biloba) – 25%
Gotu Kola (Centella asiatica) – 25%
Kálmos (Acorus calamus) – 25%

A gotu kola és a kálmos hozzáadásával egészen más dinamika jelenik meg a formulában. Míg a ginkgo és a rozmaring az agyi keringésre hatnak, a gotu kola inkább erősíti az agyat és az idegeket, a kálmos pedig segít „kitisztítani a lerakódásokat” az agyból a keserű erősítő és tisztító tulajdonságaival. A rozmaring és a kálmos egyébként együtt is egy szép emésztést támogató, keserű-gázhajtó párosítás. De ehhez a négyeshez még hozzáadhatsz néhány gyógynövényt, hogy egy erősebb idegrendszeri affinitású formulád legyen.

Mentális tisztaság formula
Bacopa (Bacopa monnieri) – 20%
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 20%
Éretlen zabkalász (Avena sativa) – 15%
Citromfű (Melissa officinalis) – 15%
Ginkgo (Ginkgo biloba) – 10%
Gotu Kola (Centella asiatica) – 10%
Kálmos (Acorus calamus) – 10%

Itt már egy teljes értékű mentális tisztaságot és idegi erősítést célzó formulád van. Az éretlen zabkalász és a citromfű enyhítik és finomítják a keveréket, erősebb idegerősítő és visszatépítő (trophoresztoratív) hatást adnak neki, és egy kicsit meg is nyugtatják a rendszert.
A bacopa remekül szinergizál a többi nootropikus gyógynövénnyel, mert maga is agyi stimuláns és valóban „felébreszti” az érzékszerveket. A rozmaring pedig egyedüli módon a melegítő és csípős jellegével erős dinamizmust ad a formulának.

Érdemes megjegyezni, hogy ez a formula komolyan fokozza az agyi keringést, így akár álmatlanságot is okozhat, ha valaki este használja.

Napi idegerősítő/lelkesítő formula
Tulsi (Ocimum sanctum) – 25%
Citromfű (Melissa officinalis) – 25%
Éretlen zabkalász (Avena sativa) – 15%
Orbáncfű (Hypericum perforatum) – 10%
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – 10%

Ez egy igazán szép, gyengéd napi idegrendszeri formula rossz kedvre, depresszióra vagy a téli levertség kezelésére. Elég gyengéd ahhoz, hogy napközben is biztonsággal használd, miközben segít erősíteni és újjáépíteni az idegrendszert. A tulsi és a citromfű adják a formula idegrendszeri alapját, mindkettő felemelő, könnyed hatással van a lélekre és az elmére. Az éretlen zabkalász fokozza az idegerősítő hatást, amit az orbáncfű is szépen támogat. A rozmaring pedig katalizátorként működik ebben a formulában: segít „beindítani” a többi gyógynövényt, vagyis mélyebbre juttatja őket az idegrendszerbe, hogy erősebb legyen a hatásuk