Hogyan Készítsd El: Házi Vaj Gyógynövényekkel

gyógynövény vaj egy kanálban

Ahogy elkezdődött a nyár egyre több virág nyílik mindenfelé. Ez lehet téged is arra inspirál, hogy ezeket a virágokat a lehető legtöbb módon felhasználd a gyógykészítményeidbe, vagy éppen a konyhában. Az ehető virágok színesebbé, finomabbá és sokkal egészségesebbé tesznek akár főtt ételeket, jam-eket, szószokat, vagy bármilyen kenhető dolgokat. 

Készítettél már házi vajat? Ha nem, akkor ez a legjobb időszak ahhoz, hogy kipróbáld, mert most találsz hozzá rengeteg illatos, nyári virágot, amik egy kis gyógynövény löketet adnak neki. Hidd el, ha én tudok házi vajat készíteni, akkor te is!

Mi Lesz a Vajadban?

Először is ugye nem pont az egészséges étel szó jut eszébe a legtöbb embernek a vajról. Viszont a zsírból készült, grass-fed (tehát olyan állat zsírjából, ami nem tápon, hanem füvön él) vajnak kifejezetten jó a tápértéke, persze ha mértékkel eszed. 

A vaj jó A, D és K-vitamin (fontosak a csontok egészségének) forrás lehet és egy 2015-ös kutatás szerint a zsírból készült tejtermékek csökkenthetik a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kialakulásának a kockázatát.

Természetesen ha magas a koleszterin szinted, vagy más érrendszeri betegségben szenvedsz, akkor csak kevés tejterméket fogyassz. Még szerencse, hogy ebből a gyógynövényes vajból elég csak egy kis adag is ahhoz, hogy élvezni tudd a kellemes illatát és az íz bombát amit ad neked

Levendula bimbó (Lavandula spp.)

A levendula illata és íze tiszta, fényes és nyugtató is egyszerre, akár csak a nyár. Egyébként a levendula az egyik legsokoldalúbb gyógynövény a tárházadban. Az illóolaja, de maga a növény is támogatja a bőrt, enyhíti a vörösséget, a gyulladást, az enyhe bőrgyulladásokat és a leégést is. Ezen kívül ellazítja az idegrendszert és segíti az alvást is.

A sztárjai ennek a vajadnak a levendula bimbók lesznek. És hogyha nem használod fel az összes levendula bimbódat ehhez a vajhoz, akkor a mardékból készíthetsz magadnak egy finom levendula teát is mellé, vagy bármilyen süti tésztájába is belekeverheted.

Kardamom mag (Elettaria cardamomum)

A kardamomnak a gyengéd, de karakteres íze és illata jól párosul a levendulával. Sőt, érdekes módon rengeted indiai édesség receptben van kardamom, mert serkenti az agni-t (emésztő tűz), amivel támogatja a nehéz ételek, mint például a tejtermékek emésztését.

Aztán a kardamom támogatja az idegrendszert és az elmét is, hasonlóan, mint a levendula. Nyugtatja és megtisztítja az elmét, és ha lefekvés előtt meleg tejjel iszod, akkor segíteni fog egész éjszaka mélyen aludnod. Az Ayurvédában a cardamom-t sattvic-nak tartják, ezek olyan anyagok, amik támogatják a tiszta, felvillanyozó állapotokat.

Házi gyógynövényes vaj recept:

Hozzávalók:

  • 500ml bio tejszín
  • 2 ek. szárított levendula virág (Lavandula)
  • 2 tk. őrölt kardamom (Elettaria cardamomum
  • 2 csipet só
  • 1 bögre, szűrt jéghideg víz
  • Egy marék friss ehető virágszirom, mint a rózsa (Rosa), rozella (Hibiscus sabdariffa), kerti sarkantyúka (Tropaeolum majus), körömvirág (Calendula officinalis), borágó (Borago officinalis), méhbalzsam (Monarda fistulosa), vagy ibolya (Viola odorata) – ez választható 

Hogyan készítsd:

  • Öntsd a tejszínt egy tiszta tálba.
  • Tedd bele a sót
  • Verd fel habverővel kb. 15-20 percen keresztül a tejszínt
  • Ahogy a krém elkezd sűrűsödni látni fogod, hogy elválik tőle egy folyadék (vajtej). A krémedből most lesz vaj.
  • Öntsd le róla a vajtejet és tedd el későbbre főzéshez, vagy meginni
  • Folytasd a felverést még 1-2 percig
  • Egy gumi spatulával jól nyomd össze a szilárd anyagot, hogy a maradék vajtej ki tudjon ürülni belőle, aztán ezt öntsd le róla.
  • Önts hozzá fél böre jegesvizet, majd a spatulával nyomkodd a vizet és szilárd krémet neki a tál falának. A vajkészítésben ezt hívják „vaj mosásnak”, és segít abban, hogy tovább elálljon.
  • Önts le róla minden folyadákot és tedd át a vajadat egy tiszta tálba.
  • Egy tiszta kanállal keverd bele a levendulát, a cardamom-t és ha vannak, akkor a virágszirmaidat is.
  • Aztán egyszerűen csak kanalazd át egy olyan edénybe, amibe tárolni szeretnéd és készen is vagy.

Gyógynövényeket egyébként nem csak vajba tudsz keverni, bár ezt te is nagyon jól tudod. Ha érdekel még mennyi mindent tudsz gyógynövényekkel „megerősíteni”, vagy hogy milyen gyógynövényes készítményeket tudsz akár otthon is elkészíteni, akkor mindenképp nézz rá a bevezető mini kurzusunkra, mert sok készítményt megismersz majd benne.

De ez mellett meg fogod még ismerni, hogy mit jelent a gyógynövények energetikája, a szöveti állapotok és azt is, hogyan tudsz saját gyógynövény formulákat elkészíteni. Tényleg nézz rá, megéri.

Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled

Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.