
Nagyon egyszerű. Az aszpirin hatóanyaga, a szalicilsav konkrétan a fűzfakéreg egyik alkotó elemének (szalicin) a metabolitja (azaz a szervezetben szalicilsavvá alakul)
A szalicilsav egyébként vérhigító ágens és kifejezetten jó gyulladáscsökkentő
Pont ezért nagyon sokan használják a fűzfakérget fájdalomcsillapításra (nem sok sikerrel).
Mert ha szinte „ugyanaz van benne” akkor ugyanúgy hatnia kell, nem?
Lelövöm a poént: Nem.
Mert van egy nagy különbség a fűzfakéreg és az aszpirin között:
Nem Tudsz Olyan Sokat Enni Fűzfakéregből (és sokkal összetettebben működik)
Paul Bergner egy tanulmányában konkretizálta is, hogy mennyi az annyi:
60g fűzfakéregben van annyi szalicilsav, mint egy aszpirin tablettában.
Sokszor elfelejtjük, de lényeges dolog, hogy egy gyógyszertári gyógyszer egy hatóanyagot tartalmaz nagy koncentrációban.
A gyógyszeripar talál egy anyagot a természetben, amiben lehetőséget (pénzt) lát, izolálja = elkülöníti minden anyagtól ami körülötte van, mesterségesen picit megváltoztatja, hogy nagyobbat üssön és kész is van a gyógyszer.
- Természetes? Nem
- Gyorsan érezhető és erős a hatás? Igen.
- Jót tesz ez nekünk? Ritkán…
A gyógynövények máshogy működnek. Nem egy, hanem több tíz, vagy húsz alkotó elemből állnak és a hatásukat ezek együtt fejtik ki. Azaz sok kémiai anyagból van bennük kevés.
És pont ez miatt minden gyógynövénynek van egy mintázata, ami alapján kifejti a hatását, a fűzfakéreg például hűsítő és szárító energetikájú gyógynövény.
- Természetes? Igen
- Gyorsan érezhető és erős hatás? Nem.
- Jót tesz ez nekünk? Sokszor
És Sajah Popham a School Of Evolutionary Herbalism alapítója fogalmazta meg talán a legjobban:
„Nem egy hatékony gondolkodásmód az, ha azt hiszed, hogy a fűzfakéreg egyenesen kiváltja az aszpirint. Konktétan egy allopatikus modellt szeretnél alkalmazni egy holisztikus növényen. Megteheted, de így soha nem fogod megtudni azt, hogy a fűzfakéreg mire is jó valójában.”
Mire Is Jó Valójában Fűzfakéreg?
Fejfájás és vérhígítás? A fűzfakéreg mindkét esetben jó lehet, de teljesen máshogy kell megközelítened a dolgokat
Ha vérhígító hatást szeretnél elérni készíts belőle formulát cayenne borssal, ginkoval, vagy lobéliával összekeverve. Persze létezik még több hatásos formula és erre később vissza is térek.
Ha fájdalmat szeretnél csillapítani, akkor kell igazán ismerned a fűzfakérget (és a formula tervezés menetét)
A fűzfakéreg hűsítő hatású gyógynövény, tehát lehűti a gyulladást és az irritációt, sőt még a felesleges folyadékot is kihajtja a szövetekből, így a duzzanatokat is csökkenti.
Hétköznapi nyelven ezek az erős, szúró fájdalmak.
De mondjuk a tompa, száraz típusú fájdalmat nem fogja csillapítani.
Ezeket a hatásokat egyébként nem önmagában a szalicilsav fejti ki, hanem a több tíz alkotóelemből álló komplex.
Egy nagyon ideillő, újabb idézet Sajah Pophamtől: „ Fontos tudnunk azt, hogy a növények nem csak egy konkrét tünetre hatnak egy konkrét szervünkben, hanem az egész testünkre hatással vannak. A szöveteink teljes ökoszisztémáját befolyásolják és ez a holisztikus szemlélet, sőt az egész füvészet alapja.”
Gyógynövény Formulák?
Igen, gyógynövény formulák.
A gyógynövények formulákban a leghatékonyabbak.
100-ból 1 kezdő füvész ér el igazi hatást egy-egy gyógynövénnyel és 100-ból legalább 80 ér el igazi hatást formulákkal.
Ez a bejegyzés a fűzfakéregről szól és nem akarok csapongani, úgyhogy nem is fogok, viszont a bevezető mini-kurzusunkból mindent megtudsz a formulákról.
Hogy milyen elven működnek… te magad hogyan tudsz tervezni formulákat… milyen konkrét formulákat használhatsz kiindulásként…
Ha eddig nem formulákat használtál, hanem önmagában gyógynövényeket, akkor mindenképp nézz rá, ég és föld a különbség, de tényleg.
Academiae Herba - Tudják meg mások is tőled
Megtennél nekünk egy szívességet és megosztanád az bejegyzésünket egy barátoddal? Így nem csak a barátod fog többet tudni a gyógynövényekről, de ezt mind a te segítségeddel érné el. Minél többen tudnak rólunk és lesznek a közösségünk tagjai, annál több és annál értékesebb tudást fogunk tudni neked is átadni.
Köszönjük, hogy megosztottad a bejegyzésünket.